GDA Foundation Film Actors Award

Awards
The GDA Foundation Film Actors Award recognises the artistic merit and excellence of Portuguese actors' performances in domestic feature films that premiered in theatres the year before the award ceremony. Additionally, it fosters informal and convivial interactions among industry professionals.

The award encompasses three distinct categories: Best Performance in a Leading Role, Best Performance in a Supporting Role and New Talent,
The recognition includes cash prizes of €3,000 for the Best Performance in a Leading Role, €2,000 for the Best Performance in a Supporting Role, and €1,000 for the New Talent category.
  • Prémio Melhor Interpretação de Papel Principal
  • Prémio Melhor Interpretação de Papel Secundário
  • Prémio Novo TalentoMartim Canavarro por O Último Banho, de David Bonneville
  • Jurados
2022
  • Gabriela Barros
    por O Som Que Desce na Terra, de Sérgio Graciano

  • José Condessa
    por O Som Que Desce na Terra, de Sérgio Graciano

  • Prémio Novo Talento
  • Martim Canavarro
    por O Último Banho, de David Bonneville

  • Jurados
  • Ivo Canelas, Márcia Breia, Teresa Madruga

2021
  • Prémio Melhor Atriz Principal
  • Maria de Medeiros
    por Ordem Moral, de Mário Barroso

  • Prémio Melhor Atriz Secundária
  • Catarina Wallenstein
    por Um Animal Amarelo, de Felipe Bragança

  • Prémio Novo Talento
  • João Nunes Monteiro
    por Mosquito, de João Nuno Pinto

  • Diogo Dória, Joana Bárcia, João Reis
  • Almeno Gonçalves, Luísa Cruz, Teresa Faria


2020
  • Prémio Melhor Ator Principal
  • Flávio Hamilton
    por Os Dois Irmãos, de Francisco Manso

  • Prémio Melhor Atriz Secundária
  • Sandra Faleiro
    por A Herdade, de Tiago Guedes

  • Sérgio Praia
    por Variações, de João Maia

  • Catarina Wallenstein
    por Mar, de Margarida Gil

  • Filipe Duarte
    por Variações, de João Maia

  • João Pedro Mamede
    por A Herdade, de Tiago Guedes

  • Ana Vilela da Costa
    por A Herdade, de Tiago Guedes

  • Beatriz Brás
    por A Herdade, de Tiago Guedes

  • Igor Regalla
    por Gabriel, de Nuno Bernardo

  • Natália Luiza, Pompeu José, Rita Cabaço

2019
  • Prémio Melhor Ator Principal
  • Adriano Carvalho
    por Vazante,de Daniela Thomas

  • Prémio Melhor Atriz Secundária
  • Ana Cristina Oliveira
    por Carga, de Bruno Gascon

  • Prémio Novo Talento
  • Miguel Moreira
    por Djon Africa, de João Miller Guerra e Filipa Reis

  • Jurados
2018
  • Prémio Melhor Ator Principal
  • Nuno Lopes
    por São Jorge, de Marco Martins

  • Vera Barreto
    por Fátima, de João Canijo

  • Prémio Novo Talento
  • Matamba Joaquim
    por Comboio de Sal e Açucar, de Licínio Azevedo

  • Jurados
  • Adriano Luz, Catarina Wallenstein, Cristina Carvalhal

2017
2016
  • Luísa Cruz
    pelo segmento As Lágrimas da Juíza integrado no segundo volume do filme As Mil e Uma Noites de Miguel Gomes

  • Prémio Melhor Ator Secundário
  • José Pinto
    por Capitão Falcão de João Leitão

  • Jurados
  • António Capelo, Miguel Guilherme e Rita Blanco

2015
  • Prémio Melhor Atriz Principal

  • Maria do Céu Guerra
    por Os Gatos não Têm Vertigens de António-Pedro Vasconcelos

  • Prémio Melhor Ator Secundário
  • Pedro Inês

    por Os Maias de João Botelho

  • Jurados
  • André Gago, Beatriz Batarda e Leonor Silveira

2014
  • Prémio Melhor Atriz Principal
  • Rita Durão
    por Em Segunda Mão de Catarina Ruivo

  • Prémio Melhor Ator Secundário
  • Paulo Pires

    por Até Amanhã Camaradas de Joaquim Leitão

  • Jurados
  • André Gago, Beatriz Batarda e Leonor Silveira

2013
  • Dalila do Carmo
    por Florbela de Vicente Alves do Ó

  • Prémio Melhor Ator Secundário
  • Ângelo Torres
    por Estrada de Palha de Rodrigo Areias

  • Prémio Melhor Atriz Secundária
  • André Gago, José Martins e João Perry

2012
  • Prémio Melhor Ator Principal

  • Fernando Luís

    por America de João Nuno Pinto

  • Prémio Melhor Atriz Secundária
  • Nuno Lopes
    por Sangue do Meu Sangue de João Canijo

  • Jurados
  • Rita Martins
    por Efeitos Secundários de Paulo Rebelo

2011
  • Prémio Melhor Atriz Principal
  • Leonor Baldaque
    por A Religiosa Portuguesa de Eugène Green

  • Prémio Melhor Ator Secundário
  • São José Correia
    por O Inimigo Sem Rosto de José Farinha

  • Jurados
  • Antonino Solmer, André Gago e Isabel Ruth

2010
2009
  • Prémio Melhor Ator Principal
  • Anabela Moreira
    por Mal Nascida de João Canijo

  • Tiago Rodrigues
    por Mal Nascida de João Canijo

Art Without Borders

This program supports performers with disabilities to encourage and foster personal and professional growth. It includes mechanisms for training and incentives for artistic production organizations to hire these artists, promoting inclusivity and opportunities within the performing arts sector.